Puslapį remia

LAS partneriai

Poezijos parkas, Marijampolė. Meno kūrėjų organizacijų asociacijos apdovanojimas 2012. L&G projektai. Arch. G.Vieversys, A.Byčenkovas, T.Eidukevičius; kartu su R.Marcinkevičiene, A.Marcinkevičiumi
Rekreacinis kompleksas “Svencelė”. 1/5 METRO. “Andrė Baldi” ir “Aketuri architektai”, arch. A. Baldišiūtė, M. Rekevičienė, I. Uogintas, L. Rekevičius, A. Neniškis
Individualus namas Braškių gatvėje, Kaune. 1/5 METRO. “G.Natkevičius ir partneriai”, arch. G. Natkevičius, M. Mickevičius
Mokykla Balsiuose, Vilniuje. 1/5 METRO. “a.s.a. Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma”, arch. S. Kuncevičius, M. Dagys, L. Kuncevičienė, Ž. Gudelis, V. Jurgaitienė, A. Kuncevičiūtė
Vilniaus universiteto biblioteka (MKIC). 1/5 METRO. “Paleko ARCH studija”, arch. R.Palekas, B.Puzonas, A.Palekienė, P.Išora, M.Šiupšinskas, M.Zemlickaitė, L.Sužiedelytė, A..Barzda, J.Garšvaitė, V.Bavarskis
<p>
<b>Zaraso ežero apžvalgos ratas Zarasuose</b>. Tarptautinio konkurso "Europos viešoji erdvė 2012" finalininkas. 1/5 METRO. Arch. Š.Kiaunės studija<br />
</p>

Sikon 2011

Liepos pirmąją dieną Kaune šurmuliavo ne tik įprastiniai architektų dienos renginiai, bet ir kasmetinis studentų idėjų konkursas "Sikon". Jau dvidešimt ketvirtąjį kartą įvykęs renginys, kvietė studentus susitikti VDA KDF patalpose (buvusioje psichiatrijos ligoninėje) ir tris dienas kurti tema "REforma: [ne]atsitiktinės intervencijos".

SIKON 2011
Sikon'o organizatoriai. Foto: Mantas Jusas


Šių metų Sikoną organizavo nemažas REformatorių kolektyvas:
Sandra Pipiraitė, Vytautas Tautkevičius, Gabrielius Varnelis, Jekaterina Balyšuk, Dominykas Kalmatavičius, Greta Grabytė, Mantas Trapikas, Rasa Jasaitė, Mindaugas Arlauskas, Evelina Vasiliauskaitė, Karolina Čiplytė, Antanas Navidauskas.


SIKON 2011
Audrys Karalius paskaitos metu. Foto: Vytenis Raugala


Renginys startavo šventinį Liepos pirmosios vakarą, kurio metu medijuotą pasveikinimą pristatė G. Čaikauskas, o Audrys Karalius supažindino jaunuosius sikonistus su "Intervencijos kultūra ir kitomis sekso technologijomis". Instruktažo metu atskleidęs ne vieną technologinę paslaptį lektorius nokautavo jaunus protus įžvalgų gausa ir aštrumu. Be žado likę sikonistai klausimų beveik neturėjo, todėl vakarą pratęsė laisvesnės formos diskusijomis prie alaus bokalų su "gyva" muzika ir dirbtine veja.

SIKON 2011
Lino Tuleikio vadovaujama eksursija. Foto: Mantas Jusas

SIKON 2011
Psichodarbininkas Redas Diržys. Foto: Mantas Jusas

SIKON 2011
Filosofas Nerijus Mileris. Foto: Margarita Kaučikaitė


Renginio organizatoriai pasirūpino, kad intelektualiniai pratimai nesibaigtų ir antrąją renginio dieną. Mieguistus studentus išjudino rytinis pasivaikščiojimas su architektu Linu Tuleikiu pristačiusiu Kauno centrą ir įdomesnes jo erdves. Toliau programą tęsė psicho darbininkas ir aktyvistas Redas Diržys bandęs įkvėpti REformatyviai nusiteikusiems studentams dar daugiau maišto dvasios. Visą programą vainikavo ypatingai informatyvi ir protus išjudinanti Filosofo Nerijaus Milerio paskaita. Lektoriaus mintys keliavo nuo teatro iki architektūros, nuo gyvenimiškų įžvalgų iki drasių provokacijų inspiravusių ne vieną dirbtuvių dalyvį.


SIKON 2011
Kūrybinių dirbtuvių poilsis. Foto: Norbert Tukaj

SIKON 2011
Kūrybinių dirbtuvių šurmulys. Foto: Mantas Jusas

SIKON 2011
Kūrybinių dirbtuvių erdvės. Foto:
Norbert Tukaj

SIKON 2011
Kūrybinių dirbtuvių nuotaikos. Foto: Mantas Jusas

Šeštadienio paskaitoms pasibaigus duotas startas 24 valandas trukusioms kūrybinėms dirbtuvėms kuriose dalyvavo 24 studentų komandos. Darbai pasklido ne tik buvusioje psichiatrijos ligoninėje, bet visame Kauno senamiestyje. Sekmadienio pavakare atvykusi komisija neišsigando nei lietingo oro nei sikonistų fantazijos blaškiusios juos po keisčiausius, tamsiausius, margiausius kampelius kuriuose įmanoma išeksponuoti darbus. Komisiją sudariusi trijų architektų (Tomas Grunskis, Julija Reklaitė, Audrys Karalius) ir skulptoriaus (Robertas Antinis) komanda išnarstė kiekvieną darbą ir konstatavo, kad beveik visų komandų žodiniai pristatymai buvo silpnoki, bet patys darbai atpirko visus nesklandumus.

SIKON 2011
Pirmosios vietos laimėtojas - darbas „K2807“. Foto: Dovilė Krikščiūnaitė

SIKON 2011
Darbo „K2807“ planšetas šalia archyvinio brolio. Foto: Dovilė Krikščiūnaitė

Pirmąją vietą laimėjo projektas „K2807“ (Dovilė Krikščiūnaitė, Lina Čižaitė, Mantas Jusas, Milda Grabauskaitė, Sandra Šlepikaitė, Ugnė Petrevičiūtė). Komanda REformavo archyvinį Sikono darbą ir jį pateikė šiandieniniame Sikono formate. Toks iš pažiūros paprastas judesys pasak komisijos sugebėjo sutalpinti daugybę prasminių lygmenų todėl diskusijų dėl pirmosios vietos nugalėtojų buvo nedaug.
Patys autoriai savo projektą pristato taip: "Darbo idėja - bandymas atskleisti daiktų bei reiškinių formos (formato) kartojimosi, atsinaujinimo ir kaitos (re) paslaptį. Pats Sikon‘as yra iliustratyvus „REformos“ pavyzdys: metai iš metų pasikartojantis ir besikeičiantis, priklausomai nuo laiko, konteksto ir kartos, kuriai jis aktualus. Darbas – instaliacija, kurioje atkuriamas senas (1985-87 metų) Sikon‘o darbas (tema „Miesto fojė“, autoriai: Kravchenko A.S. ir Bespamiatnyh I. V.). Dviejų dimensijų piešinio siužetas perkeliamas į trimatę erdvę – buvusios psichiatrinės ligoninės kiemelį, atkuriami simboliai. Jie šiandieniniame kontekste įgyja visiškai naujas reikšmes, ir kiekvienas stebėtojas gali jas perskaityti individualiai. Vizija, tapusi piešiniu, paverčiama fiziniu, apčiuopiamu daiktu ir, panaudojant atspindį, vėl grąžinama į plokštuminį vaizdą."

SIKON 2011
Antrosios vietos laimėtojas - darbas "WC". Foto: Mantas Jusas

Projekto "WC" autoriai (Gintaras Kubilius, Edgaras Sakolovas, Antanas Šarlauskas, Rugilė Ropolaitė, Indrė Saladžinskaitė) buitinės chemijos kvapais apsvaiginę komisijos narius sugebėjo iškovoti antrąją vietą. Patys autoriai apie projektą sakė: "Mūsų darbo tikslas nebuvo nei pridėti, nei atimti, tiesiog norėjom, kad būtų tvarkingiau ir pradėjom nuo mažų dalykų, šiuo atveju tualeto, patalpos, kuri reikalinga visiems žmonėms. Išvalėm tai kas nebuvo reikalinga ir tokiu būdu padarėm savo švaros reFORMĄ ir žinom, kad darbas nors kurį laiką turės išliekamąją vertę."

SIKON 2011
Trečiosios vietos laimėtojas - darbas „Re-Urban“. Foto: Vytenis Raugala


Trečią vietą (pirmą kartą Sikono konkurso istorijoje) komisija skyrė ožkai vardu Mėta. Mėtai premiją atsiimti padėjo komandos kolegos (Magdalena Mozūraitė, Martina Ramonaitė, Lina Pociūtė, Eglė Budėnaitė, Vytenis Raugaila, Aivaras Jokubauskas, Linas Ulickas). Komanda linksmai ir žaismingai pasižiūrėjo į šių metų SIKON‘o tema. Reformuoti susidariusį miesto audinį pasikvietė ožkutę Mėta, kuri iškart ėmėsi “kramsnoti“ sustabarėjusią miesto atmosferą, ne tik netikėtu savo pasirodymu, bet ir tiesiog godžiai skabydama apleistus miesto želdynus, kurių ji čia rado apsčiai. Pasak projekto „Re-Urban“ autorių, toks natūralus ožkutės įsiliejimas į miesto centrą sukėlė daug gerų emocijų, bet kartu paskatino susimąstyti apie tai ką mes turime savo mieste geriausio ir kur dar reiktų pasitempti. Juk ten kur atsiranda vietos ožkai, ten turėtų būti gera gyventi ir žmogui.

 

SIKON 2011
Projektas "Tamsa" ir laiminga komisija. Foto: Mantas Jusas

SIKON 2011
Projektas "Reforma be intervencijos" užpildė erdvę garsu
(įrašą rasite čia). Foto: Norbert Tukaj

SIKON 2011
Projektas „Kre Kre“ ir jo autoriai. Foto: Mantas Jusas


Šį kartą komisija paskirstė dvi paskatinamąsias premijas trims dalyvių komandoms. Komisijos pageidavimu projektai "Tamsa" ir "Reforma be intervencijos" turėtų apjungti jėgas, o abi komandos laimėtą viskio baro čekį  turėtų išleisti drauge. Abu projektai išties savotiškai vienas kitą papildė, "Tamsa" (Milda Pocevičiūtė, Rimgailė Matlašaitytė, Monika Liočaitė, Rasa Butiškytė, Mindaugas Bučas, Paulius Majauskas) paskandino žiūrovus aklinoje tamsoje, o "Reforma be intervencijos" (Edimtas Šimeliūnas, Marius Žygaitis, Rūta Norvilaitė, Erdvilas Samuolis, Andrius Bialyj, Dominykas Maurušaitis) užpildė erdvę paslaptingais garsais.

Kitas paskatinamąją premiją gavęs projektas „Kre Kre“ (Vaidotas Vaičiulis, Edgaras Pantelejvas, Raimonda Diskaitė) praskaidrino nuotaiką ne tik sikonistams, bet ir paprastiems kauniečiams. Lietingu oru balose ganytos antelės, skatino praeivių reakcijas, lengvai įstrigo dalyvių atmintyje ir džiugino nuoširdumu.

 

SIKON 2011
Sikon XXIV vertinimo komisija. Foto: Mantas Jusas


Komisijai puikiai sekėsi  lakoniškai ir betarpiškai perteikti įspūdžius apie dalyvių darbus. Įvairių pastebėjimų susilaukė darbai „Žodynas“, „Abipusė Intervencija“, „Literatūros mylėtojų būrelis“, „Sujunk Taškus“, „Išjunk Televizorių“, „Skandinant Stereotipus“ ir kiti. Komisijos narių geros nuotaikos ir konceptualių pasiūlymų būtų pakakę keliems vakarams todėl pasibaigus oficialiajai daliai diskusijos pasklido po buvusios ligoninės koridorius ir kiemus. Reikėtų tikėtis, kad geros emocijos ir kūrybiška energija išsilaikys dalyvių galvose iki pat kitų metų Sikono.

Informaciją parengė M. Šiupšinskas