Lietuvos architektų sąjunga

Išdalinti architektūriniai „Metrai” (PAPILDYTA ŽIURI KOMENTARAIS)

Vakar bene svarbiausio Lietuvos architektūros renginio – apžvalginės Lietuvos architektūros parodos „Žvilgsnis į save 2010-2012“ – metu paskelbti ir apdovanoti geriausi per pastaruosius dvejus metus Lietuvos architektų sukurti darbai.

Penktą
kartą Lietuvos architektų sąjungos organizuojamai parodai 179 projektų
medžiagą pateikė 65 architektų grupės bei pavieniai architektai.

Tradiciškai
5 geriausius projektus rinko tarptautinė komisija, sudaryta iš žymių
užsienio profesionalų. Prieš išrinkdami nugalėtojus, buvęs Danijos meno
akademijos Architektūros mokyklos rektorius, architektas Sven Felding,
architektas Emil Urbel (Estija) ir architektas Ingurds Lazdinš (Latvija)
aplankė 12 naujų pastatų bei viešųjų erdvių Lietuvoje, pretendavusių į
prizus.

Vakar Nacionalinėje dailės galerijoje vykusio renginio
metu lygiaverčiai prizai – skulptūrėlės „1/5 Metro“ – įteiktos šių
projektų autoriams:

5 GERIAUSI LIETUVOS ARCHITEKTŪROS 2010-2012 M. PROJEKTAI

Zaraso ežero apžvalgos takas
(“Šarūno Kiaunės projektavimo studija”, arch. Š. Kiaunė, A. Kiaunienė,
A. Lukšys, V. Butkus, T. Petreikis, konstr. A. Sabaliauskas)

Žiuri komentaras: Nedidelis statinys turi didžiulę reikšmę Zarasams. Apžvalgos ratu sujungus viršutinę ir apatinę ežero krantines, Zaraso ežeras atvertas visuomenei kaip patraukli gamtinė vertybė,  miestelis praturtėjo nauja viešąja erdve ir įspūdingu architektūriniu simboliu. Tiltas yra tikras meno kūrinys: poetiška idėja, elegantiška, lakoniška forma įgyvendinta paprastais, nebrangiais inžineriniais sprendiniais ir medžiagomis, nepersistengiant bereikalingomis detalėmis.
Visiems Lietuvos miestelių savivaldybių vadovams Zaraso ežero apžvalgos ratas yra iškalbingas pavyzdys, kaip minimaliais resursais pasiekti didžiulį teigiamą efektą – reikalingos tik geros idėjos ir architektų profesionalumas.

 

Vilniaus universiteto biblioteka (MKIC)
Saulėtekio miestelyje Vilniuje (“Paleko ARCH studija”, arch. R.Palekas,
B.Puzonas, A.Palekienė, P.Išora, M.Šiupšinskas, M.Zemlickaitė,
L.Sužiedelytė, A..Barzda, J.Garšvaitė, V.Bavarskis)

Žiuri komentaras:  Ekspresyvių formų kompozicija logiškai įterpta į Saulėtekio miestelio urbanistinę schemą, o taip pat į artimą gamtinę aplinką. Atverdami biblioteką į supančius pušynus, architektai sukūrė unikalią bibliotekos – viešos erdvės susitikimams, bendravimui ar individualiam darbui ir susikaupimui – atmosferą, izoliuotą nuo aplinkinio šurmulio. Didžiulio komplekso architektūrinį įvaizdį kuria formos, todėl itin daug reikšmės skirta preciziškam dizaino įgyvendinimui.
Autorių teiginys, jog baltame interjere spalvas ir gyvybę atneš knygos ir žmonės reprezentuoja paprastą, bet stiprią vidaus erdvių architektūrinę, estetinę ir emocinę idėją.

Mokykla Balsiuose, Vilniuje
(“a.s.a. Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma”, arch. S. Kuncevičius,
M. Dagys, L. Kuncevičienė, Ž. Gudelis, V. Jurgaitienė, A. Kuncevičiūtė)

Žiuri komentaras: Nors Balsių mokyklos pastato architektūra gerokai skiriasi nuo įprastos mokyklos išvaizdos, būdingos mokykloms, statytoms Baltijos šalyse pastaraisiais 60 metų, vos pažvelgus į jį tampa aišku, kad tai – mokykla. Tūrių ir rekreacinių erdvių tarp jų kompozicija sukurta pagal logišką, aiškią vidaus struktūrą. Natūralios, paprastos medžiagos tinka vaikų kasdienei aplinkai formuoti, o spalvos panaudotos ir žaismingai atmosferai, ir kiekvieno skirtingo klasių bloko identitetui, ir orientacinei sistemai sukurti. Specialiai šiai mokyklai sukurtų baldų dizainas itin universalus; jis gali būti panaudotas ir kitose mokymo įstaigose.
Savita, funkcionalia architektūra bei statybos kokybe pasižyminti Balsių mokykla gali lygiuotis į bet kurią kitą naują Europoje pastatytą mokyklą.
 

Individualaus namo Braškių gatvėje, Kaune (“G.Natkevičius ir partneriai”, arch. G. Natkevičius, M. Mickevičius)

Žiuri komentaras: Šiuolaikiška ir provokuojanti pastato architektūra darniai įterpta į įvairią, chaotišką gamtinę ir urbanistinę aplinką. Neįprastos formos, medžiagos ir spalvos pastatą išskiria Žaliakalnio namų fone, tačiau jis neužgožia kaimynų.
Uždaras nuo gatvės, U formos pastatas atsiveria į nuo šlaito apžvelgiamą panoramą, o vidinis kiemas tampa patrauklia privačia erdve, pridengta nuo svetimų žvilgsnių. Į pastato šerdį – įsitiklintą žiemos sodą – patenkama ir iš vidaus, ir iš kiemo. Tikslus dienos šviesos, natūralių medžiagų ir žalių augalų panaudojimas interjere kuria originalią, laisvą, sveiką ir jaukią namų atmosferą.

Rekreacinis kompleksas “Svencelė” (“Andrė Baldi” ir “Aketuri architektai”, arch. A. Baldišiūtė, M. Rekevičienė, I. Uogintas, L. Rekevičius, A. Neniškis).


Žiuri komentaras: Jaunatviškas, inovatyvus architektūrinis-urbanistinis sprendimas itin dera su „Svencelės“ veiklos koncepcija – tai elementaraus komforto vasaros apgyvendinimo kompleksas jėgos aitvarų sportininkams bei vieta įvairiems neformaliems renginiams, vykstantiems už 20 metrų nuo Baltijos jūros kranto.
Komplekso kompozicija, savitas jūrinių konteinerių principu pagamintų pastatų architektūrinis įvaizdis bei paprasti, spartietiški interjerai liudija architektų pastangas viename gražiausių, ir tuo pačiu labai įpareigojančių, gamtos kampelių Lietuvoje sukurti patrauklią rekreacinę aplinką.

Pasak komisijos pirmininko, Danijos architekto Sven Felding, visi
apdovanotieji projektai pasižymi dėmesiu urbanistiniam ar gamtiniam
kontekstui bei vartotojui – žmogui. “Aiškus architektūrinis įvaizdis,
logiška funkcinė struktūra, kruopščiai suprojektuotos svarbiausios
detalės – šie bruožai būdingi daugumai naujausių Lietuvos architektų
darbų“ – sakė S.Felding.

 

Kiti pastatai, pretendavę į parodos apdovanojimus (komisija apžiūrėjo pastatus / erdves realybėje, jų autoriams įteiktos padėkos):

Biurai “Pirklių klubas”, Vilnius. Hackel-Kaape architekten Hamburg-Vilnius. Arch: A.Trimonis, T. Kavaliauskas, V. Stupak, R. Stupak, E. Žarkovskienė, M. Podagėlytė, M. Grinevičius

 

Gyvenamasis namas, Kauno raj. Archispektras. Arch: A.Kalinauskas, V.Tamošiūnas

 

Poezijos parkas, Marijampolė. L&G projektai. Arch. G.Vieversys, A.Byčenkovas, T.Eidukevičius; kartu su R.Marcinkevičiene, A.Marcinkevičiumi

 

Individualus namas, Birštonas. G.Natkevičius ir partneriai. Arch. G.Natkevičius, T.Kuleša, A. Rimšelis

 

Dvaro malūno muziejus, Liubavas. Archinova. Arch. A.Gvildys, R.Buitkus, G.Karosas

 

Gaisrinė ir pagalbos centras, Vilnius. L&G projektai. Arch. G.Vieversys,  L.Tumynienė, A.Šablevičius, V.Stupak, D.Čipkus

 

Krematoriumas, Kėdainiai. G.Natkevičius ir partneriai. Arch. G.Natkevičius, A.Rimšelis

Renginio mecenatas – Kultūros rėmimo fondas, renginio didysis
rėmėjas – "Ruukki", renginio rėmėjai: Danijos kultūros institutas,
„Hotel Tilto“, „Butina“, Nacionalinė dailės galerija.


Iliustracijos:www.architektusajunga.lt; renginio fotografijos: Norbertas Tukaj
 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal